התקשרו אלינו 08-9265475

פרויקטים לדוגמה

פרויקט 1: גשר בטון ופלדה באורך 380 מטר

הלקוח

חברת פיתוח עירונית של עיר גדולה, אחראית לפיתוח גשר לרכבת בכניסה לעיר.

הפרויקט

בנייה של גשר לרכבת-הקלה במשקל 4,500 טון, באורך 380 מטר, מורכב מבטון ופלדה שעוצב ע"י האדריכל בעל השם הבינלאומי, סנטיאגו קלאטרווה. עלות הגשר היא 65 מיליון דולר והגשר מורכב מ-66 כבלים באורך 150 מטר, שתלויים מפיילון בגובה 119 מטרים.

האתגר

הגשר היה מורכב משני חומרים מרכזיים, בטון ופלדה. לו"ז הפרויקט שנוצר ע"י שילוב של שני לוחות זמנים של שני קבלני משנה, חברה לייצור פלדה וחברה לייצור בטון (ששיתפו פעולה לצורך פרויקט זה). הלו"ז הסופי הכיל יותר מ-1500 פעילויות.

חברת הפיתוח העירונית שכרה את שירותם של HCP ייעוץ בניהול פרויקטים לנתח את הלו"ז ולעזור בהבנת ההיבטים החשובים של פרויקט מורכב זה.

התוצאה

מנהל הפרויקטים מטעם היזם האמין כי חלקי הפלדה של הפרויקטים הינם "סופר-קריטיים" ואילו "חלקי הבטון כלל לא קריטיים". דו"ח ניתוח HCP חשף שמנהל הפרויקטים צדק: חלקי הפלדה בהחלט קריטיים ללו"ז. מאידך הניתוח חשף הפתעה: חלק מהפעילויות שהיו קשורות בבטון התקיימו בנתיבים קריטיים נסתרים עם מרווח זמן של תשעה ימים בלבד! מידע חיוני זה הוביל לשינויים משמעותיים בלו"ז הפרויקט: רכיבי הבטון שונו וסדר העדיפויות שונה, וכתוצאה מכך לוח הזמנים שופר.

ניתוח לו"ז שני של הלו"ז המשופר הראה שהפלדה עדיין הייתה קריטית, אבל לפעילויות הבטון החשובות ביותר יש מרווח זמן ארוך יותר, חודשיים במקום פחות משבועיים. הימנעות ממשבר רכיבי הבטון של הלו"ז הייתה תרומה החשובה ביותר כתוצאה מניתוח ה-HCP.

יתרון ה-HCP

מבלי התובנות הניהוליות שדו"ח ניתוח הלו"ז HCP סיפק, היה זה בלתי אפשרי לגלות את הסיכונים הנסתרים בפרויקט. ברמה גבוהה, למנהל הפרויקט לא הייתה שום דרך לבדוק את הדיוק של נקודת המבט שלו על ההיבטים הקריטיים של הפרויקט ביחס ללו"ז הפרויקט. ברמה הפרטנית, לא הייתה שום דרך לבדוק את הפעילויות שקשורות לבטון ושדרשו תשומת לב ניהולית כדי להבטיח פרויקט מצליח.


פרויקט 2: בניית בניין משרדים בן 18 קומות

הלקוח

קבוצת נדל"ן והשקעות בינלאומית גדולה.

הפרויקט

בנייה של מגדל משרדים: 18 קומות של שטח משרדי מעל הקרקע וחמש קומות של חנייה תת קרקעית. חברת בנייה בינלאומית נשכרה על מנת לבנות את הבניין, ומשרדי ניהול שונים הועסקו כדי לפקח על הפרויקט.

האתגר

הלקוח (בעלי הנכס והמשקיע) שכר את HCP ייעוץ בניהול פרויקטים כדי לקבוע את סיכוי סיום לו"ז הפרויקט, שהוכן ע"י חברת הבנייה, בתאריך היעד. HCP קיבלו את קובץ לו"ז הפרויקט מחברת הבנייה כדי לספק ניתוח מקיף למשקיע. לו"ז הפרויקט הורכב מ-870 פעילויות במשך זמן של 25 חודשים.

התוצאה

דו"ח ניתוח ה-HCP הדגיש בעיות מפתח וסיכונים שהיו עלולים לסכן את סיום הפרויקט לפני תאריך היעד של הפרויקט. הסבירות לעמידה בלוחות הזמנים נמצאה נמוכה וצויין שסביר שיתרחשו עיכובים כללים משמעותיים בפרויקט.

בהתבסס על ממצאים והערות ספציפיות בדו"ח הניתוח יכלו מנהלי הפרויקט הן מצד המשקיע והן מצד חברת הבנייה לרכז מאמץ בכדי לפתור בעיות אלה, כל אחד בתחומו.

יתרון ה-HCP

  • ניתוח הלו"ז HCP זיהה יותר מ-8,800 (!) נתיבים בלו"ז, לאף אחד מהם לא היה מרווח זמן של פחות מחודשיים וחצי. מתוך אלה, ל-1,461 (!) נתיבים היה מרווח זמן של פחות מחודש ורבע. עובדות אלה, אחרת בלתי אפשריות למציאה, הצביעו במקום על פרויקט מאוד מסוכן.
  • הניתוח חשף שהנתיב הארוך ביותר בפרויקט לא היה זהה לנתיב הקריטי! עובדה זו הסבה את תשומת הלב הניהולית לפעילויות, קריטיות לסיום מצליח של הפרויקט, שאחרת היו עלולים להתעלם מהן.
  • בנוסף לנתיב הקריטי הארוך ביותר, כל שאר 1,461 הנתיבים הכמעט-קריטיים שזוהו הכילו למעלה מ-254 פעילויות. מכיוון שלנתיבים אלה היה מרווח של 1-20 ימים בלבד, תשומת הלב הניהולית רוכזה על פעילויות אלה על מנת להבטיח שהן לא סיכנו את הסיום בתאריך היעד של הפרויקט. מבלי ה-HCP, לא הייתה שום דרך לקבוע איפה תשומת הלב הניהולית הכי נדרשת.
  • האמינות הכללית של הפרויקט שופרה באופן משמעותי בכך שאיפשרו למנהלי הפרויקט לזהות וטפל במגוון של בעיות טכניות בלו"ז עצמו.